3693 SAYILI YASA
15 Ocak 2017
ALDATAN KADINA ŞOK
15 Ocak 2017

ALDATMA ANKETİ

-ALDATMA NEDİR?
-TÜM ALDATMALAR CAN SIKAR Ve KEYİF KAÇIRIR
-KADIN Ve ERKEĞİN ALDATMA NEDENLERİ FARKLI
-ERKEKLER POTANSİYEL SUÇLU
-KADINLARIN ALDATMASI GERİLİMLİ BİR SÜREÇTİR
-ERKEKLER NEDEN ALDATIR?
-KADINLAR NEDEN ALDATIR?
-DUYGUSAL ALDATMA DAHA TEHLİKELİ
-EN BİLDİK NEDEN: CİNSEL SORUNLAR
-EĞER BİRŞEYİ GERÇEKTEN İSTERSEN’
-ASLINDA KENDİMİZİ ALDATIYORUZ
-ELİMİZİN KİRİ Ve NAMUS MESELESİ
-ZİHİNSEL ALDATMA DAHA FAZLA
-EVLİLİK Veya EŞ TERAPİSİ
-İNANILMAZ BİR ADRENALİN YÜKSELMESİ
-CİNSEL DANIŞMA Ve REHBERLİK HİZMETİMİZE BAŞVURULAR ARTIYOR
-KİTAP: CİNSELLİĞİN DAYANILMAZ AĞIRLIĞI
-CİNSEL TIP ENSTİTÜSÜ’NÜN ADRES Ve TELEFONLARI
-ALDATMA ANKETİ SONUÇLARI

Aldatıyoruz – Aldatılıyoruz Açıklamalarıyla Ve Anket Çalışmalarıyla Gündem Yaratan Ve Türkiye’nin En Çok Konuşulan Sivil Toplum Kuruluşu Olan CİNSEL TIP ENSTİTÜSÜ; Belki De Insanlık Tarihinin En Eski Zamanlarından Bu Yana Değişmeyen Bir Gündem Maddesi Olan Ve Son Yıllarda Sosyal Bir Yara Haline Gelen Aldatmanın Her Geçen Gün Arttığına Dikkat Çekti Ve 1250 Kişi Üzerinde Yaptığı ALDATMA ANKETİ’nin Sonuçlarını Kamuoyu Ile Paylaştı.

ALDATMA NEDİR? “Varolan Ilişkiyi Bitirip, Yeni Bir Ilişkiye Başlamak Varken, Neden Bazı Insanlar Aldatmayı Tercih Ediyor?” Sorusunun Her Dönemde Farklı Yanıtlarının Olabileceğini Ve Aldatmanın Partnerin Başka Bir Partner Olduğunu Fark Ettiği Noktada Çiftin Hayatını Olumsuz Etkilemeye Başladığını Söyleyen CİNSEL TIP ENSTİTÜSÜ Başkanı Dr.A.Cem KEÇE; ‘Genel Olarak Temelde Var Olan Bir Ilişkiyi Geliştirebilmek, Üretebilmek Ve Yaşamı Paylaşabilmek Becerisini Geliştirememiş Kişilerin Kendilerini Yeniden Ifade Etme, Dürtüsellikteki Anlık Hazların Sürekliliğini Sağlama Ve Sonsuz Bağlanma Arayışlarına Aldatma Diyebiliriz. Aldatma; Belki De Insanlık Tarihinin En Eski Zamanlarından Bu Yana Değişmeyen Bir Gündem Maddesidir Ve Son Yıllarda Sosyal Bir Yara Haline Gelmiştir’ Dedi.

TÜM ALDATMALAR CAN SIKAR Ve KEYF KAÇIRIR

Aldatma Veya Aldatılmanın Daha Çok Duygusal Boşluklar Nedeniyle Yaşandığını Söyleyen CİNSEL TIP ENSTİTÜSÜ Başkanı Dr.A.Cem KEÇE; ‘Aldatma Toplumun Yakından Tanıdığı Veya Magazin Dünyasının Gözdeleri Olan Insanlar Arasında Yaşandığı Zaman Veya Ahmet ALTAN Gibi Ünlü Yazarlarımıza Konu Olduğu Zaman Gündemimize Gelse De, Yalnız Cinselliğe Dayalı Bir Birliktelik Değil Cinsellik Barındırmayan Duygusal Bir Ilişki De Aldatmadır Ve Aldatmanın Sadece Kadın Erkek Ilişkileri Bağlamında Yaşanmadığı Bir Gerçektir. Aile, Iş Yaşamı, Arkadaşlık Ortamı Ve Sosyal Yaşamda Da Aldatma Veya Aldatılma Farklı Biçimlerde Karşımıza Çıkar. Sonuçları Açısından Ilkine Göre Daha Affedilir Gibi Görünse De Tüm Aldatmalar Canımızı Sıkar Ve Keyfimizi Kaçırır’ Dedi.

KADIN Ve ERKEĞİN ALDATMA NEDENLERİ FARKLI

Kadın Ve Erkeğin Aldatma Nedenlerinin Farklılıklar Gösterdiğini Söyleyen CİNSEL TIP ENSTİTÜSÜ Başkanı Dr.A.Cem KEÇE; ‘Erkek Yatarak, Kadın Severek Aldatır Diye Eski Bir Deyiş Vardır. Duygusal Ve Cinsel Açıdan Aldatmayı Ikiye Ayıran Bu Deyişin Artık Çok Da Geçerli Olmadığı Bir Zamanda Yaşıyoruz. Ama Yasak Aşklara Özgü Heyecanın Tadının Yanı Sıra Erkeklerin Fiziksel Yani Cinsel Açıdan Değişik Tecrübeler Yaşama Ihtiyaçları Ve Cinsel Dürtülerini Kontrol Etmekte Zorlandıkları Için, Kadınların Ise Duygusal Gerekçelerle Yani Yaşadıkları Umutsuzluk Ve Mutsuzluk Nedeniyle Aldatma Yoluna Gittikleri Sıkça Görülmektedir. Günümüzde Kadınlar Cinsel Çekicilikleri Ile Erkeği Daha Çok Etkiliyor. Hatta Bazı Kadınlar Cinsel Çekicilikleri Ile Erkekleri Baştan Çıkararak, Ayartarak Toplumda Var Olmaya Çalışıyorlar. İşte Tehlikede Burada Başlıyor. Çünkü Bu Durumda Erkekler Ilgisiz Kalmakta Zorlanıyorlar Ve Psikolojik Baskı Altına Giriyorlar. Bu Nedenle Kadınlarımızın Toplumda Cinsel Kimliği Ile Değil, Insani Kimliği Ile Ön Plana Olması Çok Önem Kazanmıştır. Evliliklerde Sevgi, Saygı Ve Güven Olmak Üzere Üç Temel Bağ Vardır. Bu Bağlar Zaman Zaman Fırtınalı Dönemlerde Tahrip Olabilir’ Dedi.

ERKEKLER POTANSİYEL SUÇLU

Konu Aldatma Olduğunda, Önce Erkeklerin Potansiyel Suçlu Kabul Edildiğinin Altını Çizen CİNSEL TIP ENSTİTÜSÜ Başkanı Dr.A.Cem KEÇE; ‘Çünkü Nikâh Yüzüğünü Takan Erkeğin Testosteronu Düşmüştür Ve Kendini Ispatlamak Zorundadır. Bu Nedenle Erkekler Daha Çok Aldatır. Aldatma Duygusallığa Dönüşmeden Sadece Cinselliğe Dayalı Yaşanırsa Bu Durum Bazı Erkekler Için Evliliklerini Kurtarma Şekli De Olabilir. Erkek Aldattığı Zaman, Duygularıyla Toplumun Baskısı Arasındaki Yaşanan Sürtüşme, Hakim Ve Güçlü Olan Erkek Olduğu Için Büyük Değildir. Erkekler Aldattığında Dikkatsizdir, Kendisine Daha Fazla Bakmaya Başlar, Yeni Elbiseler Alır, Sık Banyo Yapar, Yeni Parfümler Alır, Rejim Yada Egzersize Başlar, Akşam Eve Beklenmedik Saatlerde Gelip, Işte Sürekli Bir Toplantı Hali Yaşadıklarını Ifade Ederek Hemen Kendilerini Ele Verirler. Erkekler Için Gizli Buluşmalar Ve Gün Ortasındaki Hızlı Seks Kaçamağı Heyecan Vericidir. -Yaşandı Ve Bitti Hesapsızca- Psikolojisi Erkekler Için Çok Yaygındır. Erkekler Ilk Adımı Atıldıktan Sonra Kesin Arkasını Getirirler. Erkekler Için Aldatmak Çok Doğaldır Ve Genelde Sarhoşturlar. Tesadüfen Ayağına Gelen Bir Şansı Hiç Bir Erkek Kolay Kolay Reddedemez. Aldatan Erkek Suçlu Çocuk Gibi Bakar Fakat Bazen Nedensiz Yere Eşinin Bütün Kusurlarını Ortaya Döküp Kırıcı Olabilir. Aldatan Erkeğin Seks Yapma Stilinde Bir Değişiklik Olur Yada Hiç Seks Yapmak Istemez Ve Çocuklarına Daha Az Zaman Harcamak Ister’ Dedi.

KADINLARIN ALDATMASI GERİLİMLİ BİR SÜREÇTİR Kadın Aldattığı Zaman, Duygularıyla Toplumun Baskısı Arasında Yaşanan Sürtüşme Ve Çatışmanın Gerilimli Bir Süreç Olduğunu Ifade Eden CİNSEL TIP ENSTİTÜSÜ Başkanı Dr.A.Cem KEÇE; ‘Bu Nedenle Kadının Aldatması Daha Zor, Daha Derinlikli, Daha Heyecanlı, Daha Edebi Ve Daha Zengin Bir Malzemedir. Kadınlar Aldattığında Çok Daha Dikkatli Davranırlar. Her Ayrıntıyı Düşünürler. Çünkü Kadınlar Için Günü Birlik Bir Ilişkiden Çok, Uzun Süreli Ve Duygusal Bağları Kuvvetli Bir Ilişki Yani Aşk Yaşamak Çok Daha Önemlidir. Kadınlar Seks Yoluyla Bulaşan Hastalıklar Konusunda Çok Duyarlıdırlar. Kadın Aldatmayla Birlikte Sevgi, Aşk, Romantizm, Heyecan Ve Sürpriz Arar. Kadın Bir Yasak Ilişki Yaşadığında Yüzünde Bir Parıltı Belirir Ve Her Bakımdan Çok Çekici Olur. Suçluluk Duygusuyla Kadın Eşine Karşı Daha Sevecen Davranır. Kadın Parfümünü Değiştirir, Saçıyla Ve Makyajıyla Daha Fazla Ilgilenir, Evde Özensizdir, Dışarı Çıkarken Daha Farklıdır’ Dedi.

ERKEKLER NEDEN ALDATIR?

Çocukluktan Gelen Iç Çatışmaları Olan Erkeğin Aldatma Olasılığının Çok Yüksek Olduğunu Ifade Eden CİNSEL TIP ENSTİTÜSÜ Başkanı Dr.A.Cem KEÇE; ‘Aslında Erkeklerin Aldatmak Için Çok Önemli Bir Nedene De Ihtiyaçları Yoktur. Maksat Heyecan Olsun, Skor Olsun! Çünkü Çok Sayıda Kadınla Ilişkiye Girmek Arkadaş Çevresinde Bir Taktir Göstergesi Olarak Algılanmaktadır. Hatta Artı Puan Toplamak Uğruna Bu Konuda Gerçek Dışı Hikayeler Anlatan Erkeklerin Sayısı Az Da Değildir. Ayrıca Erkekler Birlikte Çalıştıkları Güzel, Anlayışlı, Uyumlu Ve Başarılı Kadınlara Da Sık Sık Aşık Olurlar. Ayrıca Ezilen Erkek, Aldatarak Hayattan Intikam Alıyor Da Olabilir. Hergün Milletin Ağız Kokusunu Çeken, Çok Yerde Ezilen Ve Gururu Incinen Erkek Aldatarak Hayattan Ve Kendi Kaderinden Intikam Alarak Var Olmaya Çalışabilir. Son Olarak Evli Ve Çocuklu Olan Erkekler Kendilerinden Yaşça Küçük Genç Kadınlarla Birlikte Olarak Hala Güçlü Bir Erkek Olduklarını Kendilerine Ve Çevrelerine Kanıtlamaya Çalışabilirler. Bu Durumda Olan Evli Erkekler Çoğunlukla Aldatma Olmasa Karısını Veya Ailesini Bırakma Potansiyeline Sahiptir. Kısaca Erkeklere Göre Aldatmanın Nedenleri Şu Şekilde Ifade Bulur: Her Erkek Yapar, Heyecan Olsun Diye, Arkadaşlarımı Etkilemek Için, Başka Bir Kadına Âşık Oldum, Sarhoş Olduğum Için, Eşimle Sorunlarımız Var, Ortam Öyle Gerektirdi, Olaylar Öyle Geliştiği Için, Karım Benimle Ilgilenmiyor, O’na Acıdığım Için, Istediğimi Elde Edebileceğimi Kendime Kanıtlamak Istiyordum, Canım Seks Istiyordu, O’nu Öylece Eve Yollayamazdım, Karım Kendisine Eskisi Gibi Bakmıyor, Cinsel Isteğim Fazla Vb.’ Dedi.

KADINLAR NEDEN ALDATIR?

Mutsuz Olan Kadının Aldatma Olasılığının Çok Yüksek Olduğunu Söyleyen CİNSEL TIP ENSTİTÜSÜ Başkanı Dr.A.Cem KEÇE; ‘Kadının Eğitiminin Artması Ve Iş Yaşamında Daha Aktif Rol Alması, Aldatma Konusunda Erkek Egemenliğinin Kırılmasına Yol Açmıştır. Kadınlar, Kişilik Yapısına Göre Aldatma Konusunda Farklı Tutumlar Göstermektedir. Bir Grup Kadın Duracağı Yeri Bilirken, Bir Grup Kadın Ise Belirli Bir Çizgide Ilişkisini Devam Ettirebilir. Bu, Tamamen Ilişkinin Gidişatı Ve Kadının Ruh Durumu Ile Bağlantılıdır. Kadın Aşıksa Ve Aldatılmak Çok Avam Ve Aşağılayıcı Şekilde Gerçekleşmemiş Ise Çok Daha Az Vicdan Azabı Duyar. Kısaca Kadınlara Göre Aldatmanın Nedenleri Şu Şekilde Ifade Bulur: Mutsuzum, Çok Zekiydi, Tatmin Olamıyorum, Bir Filmdeki Erotizminden Etkilendim, Aşık Oldum, Beni Çok Ihmal Etti, Yeniden Bir Erkeğe Ihtiyaç Duyduğum Için, Yakınlık Ve Şefkat Özlemi Çektiğim Için, Kendimi Yalnız Ve Terkedilmiş Hissettiğim Için, Aylardır Seks Yapmadığım Için, O’nu Kendime Daha Fazla Bağlayabilmek Için, Baştan Çıkarmanın Zevkinden, Çok Uğraştı, Peşinde Koşulan Nüfuzlu Biri Olduğu Için, Istediğimi Elde Edebileceğimi Kendime Kanıtlamak Istiyordum, O’na Aşık Olduğum Ve Benimle Ciddi Olduğu Için, Kocam Beni Aldattığı Için Intikam Almak Istedim, Cazibesi Ve Esprisi Olduğu Için, O’nun Üzerinde Güç Ve Söz Sahibi Olabilmek Için, Dünyanın En Harika Erkeği Olduğu Için, O Anın Romantizminden, Çok Sık Iş Gezisine Çıkıp Beni Yalnız Bıraktı, Çok Güzel Olduğumu Söylediği Için, Kıskanç Kocam Beni Hep Kendisini Aldatmakla Suçladığı Için Bu Kez Gerçekten Yaptım, Sonsuz Parası Olduğu Için, Sesi Çok Seksi Olduğu Için, Kendimi Tümüyle Teslim Etmek Istediğimden, Beni Sekse Zorladığı Için, Kariyer Yapmamda Bana Yardımcı Olsun Diye Vb.’ Dedi.

DUYGUSAL ALDATMA DAHA TEHLİKELİ

Aldatma Konusunda Daha Önce Yapılan Bilimsel Çalışmalara Bakıldığında Duygusal Aldatma Ve Cinsel Aldatma Ayrımı Yapıldığının Görüldüğünü Ifade Eden CİNSEL TIP ENSTİTÜSÜ Başkanı Dr.A.Cem KEÇE; “Var Olan Bir Ilişki Varken Bir Başka Partnerle Cinsel Ilişkiye Girmek Cinsel Aldatma, Duygusal Bir Yakınlık Yaşamak Veya Bir Başkasına Aşık Olmak Ise Duygusal Aldatma Olarak Değerlendirilir. Erkekler Daha Çok Cinsel Aldatmayı Tercih Ederken Kadınlar Ise Daha Çok Duygusal Aldatmadan Yanadır. Ayrıca Duygusal Aldatma Cinsel Aldatmaya Göre Daha Zor Bir Durumdur Ve Içinden Çıkılmaz Bir Hal Almasına Yol Açabilir Ve Asıl Aldatma Budur” Dedi.

EN BİLDİK NEDEN: CİNSEL SORUNLAR

Her Iki Cins Için De Aldatmanın Bildik Mazeretler Ile Anlatılamaya Çalışıldığını Söyleyen CİNSEL TIP ENSTİTÜSÜ Başkanı Dr.A.Cem KEÇE; ‘En Bildik Mazeretler Ise; O Oradaydı, Çok Hoşuma Gitti, Çok Sarhoştum, Beni Etkiledi, Nasıl Olsa Bitecekti, Aldatmak Mı Çok Doğal, Macera Yaşamayı Seviyorum, Çünkü Farkına Varmıyor Şeklinde Sıralanabilir. Ayrıca -Yasak Aşk Inanılmazdır Ve Başka Bir Olayda Asla Bulunmayan Bir Duygu Yaşatır- Düşüncesini De Yabana Atmamak Gerekir. Bilimsel Olarak En Çok Görülen Aldatma Nedenleri De Sırasıyla: Duygusal Anlamda Yalnız Bırakılma, Eş Ile Iletişim Kuramama, Cinsel Sorunlar Yaşama, Aşık Olma, Yasak Aşklara Özgü Heyecanın Dayanılmaz Tadı, Karşı Cinsin Cazibesine Kapılma, Sürekli Aldatma Eğilimi, Bir Ilişkinin Içine Istemeden Çekilme, Aldatan Arkadaşları Taklit Etme Isteği, Egonun Tatmin Edilme Hissi, Korunmaya Muhtaç, Tehlikede Veya Zor Durumdaki Karşı Cinse Karşı Gelişen Hamilik Hissinin Zamanla Birlikte Olma Isteğine Dönüşmesi, Yaşamın Diğer Alanlarında Başarı Gösteremeyip Seksüel Başarılarla Avunma Isteği, 40 Yaş Bunalımı, Hiperseksüel Bir Gen Taşıma, Manik Hasta Olma, Çapkınlıkla Sakinleşme Isteği, Eşcinsel Dürtüleri Bastırma Ve Gizleme Eğilimi, Iş Stersini Yenme Çabaları Olarak Karşımıza Çıkabilir’ Dedi.

EĞER BİRŞEYİ GERÇEKTEN İSTERSEN

Aldatma Konusunun Yazarların Ve Medyanın Her Zaman Gündeminde Olduğunu Söyleyen CİNSEL TIP ENSTİTÜSÜ Başkanı Dr.A.Cem KEÇE; ‘Son Günlerde Medyada En Çok Tartışılan Ve Gündem Konusu Haline Gelmiş Olan Aldatma; Yerli Veya Yabancı Kaynaklı Denemelerde, Romanlarda, Hikayelerde Ve Şiirlerde, Farklı Zamanlarda, Dünyalarda Ve Mekanlarda Yaşanmış Olsa Da Sıklıkla Işlenmiştir. Aldatma; Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Yaygınlaşmasına Yardım Eden Ve Ayrıca Türk Aile Yapısının Önündeki En Önemli Sorunlardan Biridir. Simyacı’daki, -Eğer Bir Şeyi Gerçekten Istersen, Bütün Evren Onun Gerçekleşmesi Için Işbirliği Yapar- Ifadesi, Aldatmanın Özünü Anlatmaktadır’ Dedi.

ASLINDA KENDİMİZİ ALDATIYORUZ

Sorunlu Ilişkiler Nedeniyle Ikinci Bir Ilişki Yaşama Isteğinin Başlangıçta Aldatma Olarak Algılanmaması Gerektiğinin Altını Çizen CİNSEL Tıp Derneği Başkanı Dr.A.Cem KEÇE; ‘Aldatma Var Olan Ilişkiyi Bırakmayıp Ona Takviye Ilişki Kurmakla Başlar. Çağdaş Insanın Kendi Kendini Aldatması Ve Aldanması Da Burada Başlar. Burada Yasak Ilişki, Var Olan Ilişkiye Yardım Eden Ilişkidir Ve Iki Ilişki Bir Zaman Sonra Ortak Bir Ilişki Haline Gelir. Bu Durumda Aldatan Kendisini De Aldatır Aslında. İlişki Içindeyken Var Olan Problemleri Aldatma Ile Bastırmaya Ve Çözümsüzlüğe Bırakmak Her Tarafı Da Aldatılan Haline Getirir. Sonuçta Aldatılan Kişi; Bazen Utanç, Bazen Öfke Bazen De Intikam Ve Aşağılanma Duygusuna Kapılsa Bile Zamanla, Kimliğini Kaybedebilir, Özel Bir Insan Olduğuna Dair Inancı Azalabilir, En Önemlisi De Temel Değerlerin Kaybına Bağlı Olarak Kendine Olan Saygısını Yitirebilir. Ayrıca Dünyanın Güvenilmez Bir Yer Olduğunu Düşünmeye Başlayabilirler. Tehlikeli Olan Da Budur. Çünkü Kendilerini En Çok Seven Insanlar Bunu Yaparsa, Bu Dünyada Kime Ve Nasıl Güvenebileceklerini Şaşırmaları Da Doğaldır’ Dedi.

ELİMİZİN KİRİ Ve NAMUS MESELESİ

Aldatmanın Kişiler Üzerindeki Etkilerinin Herkesin Olaydan Etkileniş Biçimine Göre Farklılıklar Gösterebileceğini Söyleyen CİNSEL TIP ENSTİTÜSÜ Başkanı Dr.A.Cem KEÇE; ‘Bazen, Insanlar Aldatıldıklarını Bilmelerine Rağmen, Partnerleriyle Yaşamaya Devam Edebiliyorlar. Bazıları Ilişkiyi Anında Koparıyor, Bazıları Ise Sürekli Gelgitler Halinde Bocalıyor. Tabi Bunda Aldatmaya Türk Toplumu Olarak Bakış Açımızın Da Etkisi Büyük. Türkiye’de -Erkek Aldatır Ama Kadın Aldatmaz- Gibi Bir Önyargı Bulunuyor. Yani Erkek Aldatınca Elimizin Kiri, Kadın Aldatınca Namus Meselesi Olarak Aldatmayı Algılamak Ve Arkasında Yatan Toplumsal Sorunları Görmemesizlikten Gelmek; Aldatmanın Her Geçen Gün Artarak Devam Etmesinde En Önemli Unsurlardan Biridir’ Dedi.

ZİHİNSEL ALDATMA DAHA FAZLA

Zihinsel Olarak Yaşanan Aldatmaların Sayısının Eyleme Geçmiş Aldatmalardan Daha Fazla Yaşandığına Dikkat Çeken CİNSEL TIP ENSTİTÜSÜ Başkanı Dr.A.Cem KEÇE; ‘Zihinsel Aldatma Zararsız Gözüken Fakat Insanları Ömür Boyu Takip Eden Bir Durumdur. Şu Veya Bu Sebeple Ilişkisini Yürütmek Zorunda Olup Da Aklında Bir Başkası Olan Çiftlerin Sayısı Her Geçen Gün Artıyor. Mesela Sevdiği Başka Bir Kişi Varken Bir Başkasıyla Evlenmiş, Ama Hala Bir Önceki Sevgilisini Düşünenler, Medyada Boy Gösteren Kadınlara Veya Erkeklere Hayran Olanlar, Cinsel Açlığını Gidermek Için Bir Başka Partnerin Fantezisini Kuranlar, Birlikte Yaşlandığı Eşine Değil De Genç Kızlara Veya Erkeklere Ilgi Duyanlar. Bu Örnekleri Kolayca Çoğaltabiliriz. Ayrıca Ülkemizde Internet Kullanımının Yaygınlaşmasıyla Birlikte Sanal Aldatma Vakalarında Artış Olduğunu Da Vurgulamak Gerekiyor. Çünkü Yaptığımız Araştırmalarda, Bir Şaka Gibi Başlayan Ama Giderek Çözümsüz Bir Hal Alan Sanal Flört Ve Sanal Seksin En Yaygın Aldatma Biçimi Haline Dönüştüğünü Üzülerek Görüyoruz’ Dedi.

EVLİLİK Veya EŞ TERAPİSİ

Aldatılan Veya Aldatıldığını Düşünen Kadınların Sorunu Görmemezlikten Gelmeyip Partneriyle Paylaşmasını Ve Konuşmasını Öneren CİNSEL TIP ENSTİTÜSÜ Başkanı Dr.A.Cem KEÇE; “Aldatıldığını Düşünenler, -Benimle Eskisi Gibi Ilgilenmiyorsun, Ilişkimizde Sorunlar Var, Başka Birisi Olabileceğini Hissediyorum, Böyle Bir Sorun Var Mı?- Şeklinde Partneriyle Konuşmalıdır. Eğer Partner Başka Birisi Olduğunu Itiraf Ederse; Aldatılanda Öfke, Yas Süreci, Üzüntü, Sıkıntı, Uykusuzluk, Onur Ve Gurur Yaralanması, Tedirginlik, Özgüven Sarsılması Ve Depresyon Dönemi Başlayacaktır. Bu Dönem Kişiden Kişiye Değişmekle Birlikte Bir Kaç Ay Sürebilir. Bu Dönemde Bir Evlilik Veya Eş Terapistine Başvurulmasını Gerekir. Çünkü Kurulu Bir Düzeni Yıkmak Zordur Ve Aldatılan Kişinin Partneriye Biraraya Gelerek Sadece Karşı Taraftan Değil Kendinsinden De Kaynaklanabilen Sorunları Çözmek Için Adım Atması Uygun Olacaktır. Ayrıca Kültürel Şartlanmada Bunu Gerektirir. Unutulmaması Gerekir Ki Aldatılma Ve Sonrasında Yaşanan Sorunlar Çözülebilen Bir Durumdur. Ayrıca Eşin Sadakatsizliğinde Evliliği Hemen Bitirmek Yerine, Yapılan Hatayı Bir Sopa Olarak, Aldatan Kişiye Karşı Kullanmak Yerine; -Eşim Beni Sevmediği Için Mi Yoksa Insani Bir Zaaftan Dolayı Mı Aldattı?- Sorusuna Bir Evlilik Terapistinin Nezaretinde Yanıt Aramak Ve Kar Zarar Analizi Yapmak Doğru Bir Yol Olacaktır. Çünkü Bir Çıkış Yolu Her Zaman Vardır. Sevgiyi, Güveni Ve Saygıyı Artırıcı Çözümler Bulmak O Kadar Da Zor Değildir. Her Iki Tarafta Şu Soruyu Kendisine Sormalı; -Bu Olay Bize Ne Öğretti?- Bu Konuda Samimi Yanıtlar Veren Çiftler Evliliklerini Yeniden Yapılandırabilir Ve Mutlu Olabilirler” Dedi.

İNANILMAZ BİR ADRENALİN YÜKSELMESİ

Aldatmanın Inanılmaz Bir Adrenalin Yükselmesi Yaptığına Dikkat Çeken Ve Enstitü Olarak; Aldatmayı Türk Aile Yapısını Dejenere Ettiği Için Doğru Bulmadıklarını Ifade Eden CİNSEL TIP ENSTİTÜSÜ Başkanı Dr.A.Cem KEÇE; ‘Aldatma Bireyin Kendini Arayış Sürecinde Yaşanmazsa Olmaz Bir Uğrak Noktası Olmamalıdır. Çünkü Aldatmada Söylenen Yalanlar, Haz, Şiddet Ve Ihanetin Tadı Bir Yasak Meyve Gibi Aklımıza Düşebilir. Bu Da Sosyal Sorunlara Yol Açar Ve Aile Yapısının Bozulmasına Yol Açar. Son Olarak; Ama Her Şeye Rağmen Aldatma Yaşanırsa, Eşe Saygıdan Dolayı Gizliliğe Ve Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunmaya Dikkat Edilmesini Öneriyoruz’ Dedi.

CİNSEL DANIŞMA Ve REHBERLİK HİZMETİMİZE BAŞVURULAR ARTIYOR

Enstitü Olarak Sanal Ortamda CİNSEL Danışmanlık Ve Rehberlik Hizmeti Verdiklerini, Her Gün Yüzlerce Kişinin Cinsellik Sağlık Ile Ilgili Sorularını Gönüllü Hekimleriyle Yanıtladıklarını, Tedavi Için Yol Gösterdiklerini Söyleyen CİNSEL TIP ENSTİTÜSÜ Başkanı Dr.A.Cem KEÇE; ‘Telefon, Cep Telefonu, E-Mail Ve Video Konferans Yoluyla Da Halkımız Bize Ulaşabiliyor Ve CİNSEL Danışma Ve Rehberlik Hizmetimize Her Geçen Gün Aldatma Ve Aldatılmaya Dair Başvuranların Sayısı Artıyor’ Dedi.

KİTAP: CİNSELLİĞİN DAYANILMAZ AĞIRLIĞI

Yıllardır Bir Cinsel Terapist, Bir Hekim, Aile, Evlilik Ve Ilişki Danışmanı Olarak Insanların Sıkıntılı Zamanlarında Onlara Yol Göstermeye Çalıştığını Söyleyen CİNSEL TIP ENSTİTÜSÜ Başkanı Dr.A.Cem KEÇE; ‘Bana Başvuran Herkesi Endişelerini, Korkularını, Üzüntülerini Paylaşmak Adına Dinledim Ve ‘Yanınızdayım, Bana Güvenebilirsiniz- Mesajını Verdim. Benim Için Önemli Olan -Siz Su An Sıkıntıdasınız, Ben Sıkıntınızı Anlıyor, Önemsiyor Ve Üzülmenizi Istemiyorum- Diyebilmekti. Amatörce Karşımdaki Insanın Sıkıntısını Kendi Sıkıntım Gibi Görebildiğim Ve Sevdiğim Insan Olarak Kabul Ettiğim Için O Insanlara Yardım Edebildim, Onları Rahatlatabildim. Çünkü Insanlar Cinsel Terapistlere, Evlilik Ve Aile Danışmanlarına Sevecen, Anlayışlı, Duyarlı, Yakın, Doğru Ve Olaylara Bir Bütün Olarak Bakabilme Becerilerine Sahip Olduklarını Düşündükleri Için Başvururlar. Cinselliğin Dayanılmaz Ağırlığı Adlı Kitabım Ile Aldatmayı, Evliliklerde Altın Kuralları, Cinselliğin Vazgeçilmez Bileşenlerini Sizlerle Paylaşmayı, Sizlere Evlilik Ve Cinsel Yaşamlarınızı Iyiye Doğru Dönüştürme Gücü Vermeyi Ve Bugün Cinsellik Hakkında Sahip Olduğunuz Düşünce Biçiminde Değişim Yaratmayı Amaçladım. Cinsellik Ve Evlilik Konularında Her Şeyi Öğrenmek Isteyen Değerli Halkımız Ve Tıp Dünyası Için Kolay Ve Anlaşılabilir Bir Dille Yazılmış Olan Bu Kitap; Akla Gelen Ve Cinsel Beraberliklerde Ortaya Çıkabilecek -Normal Miyim?- Den Aldatılma Gibi Çok Özel Sorunlara Kadar Her Türlü Soruyu, Bilimsel Verilerin Yardımı Ile, Akılcı Bir Yaklaşım Ve Içtenlikle Yanıtlayacaktır. Cinselliğin Dayanılmaz Ağırlığı Adlı Kitabımda Her Şeyi Bir Arada Bulabilirsiniz: Bilimsel Bilgi, Akılcı Bir Üslup, Açıklık, Okuyucunun Duygularına Karşı Anlayış Vb. Uzun Söze Gerek Yok. Bu Kitabı Mutlaka Okuyun’ Dedi.

CİNSEL TIP ENSTİTÜSÜ’NÜN ADRES Ve TELEFONLARI

Basın Mensuplarına CİNSEL TIP ENSTİTÜSÜ’nün Telefon, E-Posta, Web Site Ve Adresinin Haberlerinde Kullanmaları Çağrısında Bulunan CİNSEL TIP ENSTİTÜSÜ Başkanı Dr.A.Cem KEÇE; ‘Değerli Basın Mensubu Dostlarımız; Yaptığımız, Yapmaya Devam Ettiğimiz Anketlere Katılımın Artması Ülkemizde Yaşanan Cinsel Sorunların Fotoğrafını En Doğru Şekilde Çekmemize Yarıyor. Ancak Haberlerinizde CİNSEL TIP ENSTİTÜSÜ E-Posta, Web Site, Adres Ve 24 Saat Hizmet Veren Telefonlarımızın Kullanılması Anketlere Olan Katılımları Arttıracaktır. Böylece Ülkemizdeki Cinsel Sorunların Oransal Olarak Tespitine Katkıda Bulunmuş Olacaksınız. Şimdiye Kadar Olduğu Gibi Bundan Sonrada Derneğimize Verdiğiniz Desteğin Devam Edeceğini Umuyorum’ Dedi.
CİNSEL TIP ENSTİTÜSÜ Adres: İvedik Cad. No:464 / B Kat 4 Daire:6 Yenimahalle – ANKARA Telefon: 0.312.212 66 26 Ve 0.312.346 24 24 Mobil Telefon: 0.542.519 47 64 Web Site Ve E-Posta: Www.Cised.Org.Tr – Info@Cised.Org.Tr

ALDATMA ANKETİ SONUÇLARI
Toplam Sayı 1250
Yaş %50 18 – 28 Arası %35 29 – 38 Arası %15 39 – 48 Arası
Cinsiyetiniz? %65 Erkek %35 Bayan Eğitim Durumunuz Nedir? %1 Okur-Yazar Değil %5 İlkokul %14 Ortaokul %40 Lise %40 Üniversite Eşinizi Veya Partnerinizi Hiç Aldattınız Mı? %30 Evet %70 Hayır
Eşinizi Veya Partnerinizi Kaç Kez ( Farklı Bir Partnerle ) Aldattınız? ( Sadece Eşini/Partnerini Aldatanlar Yanıtlayacak ) %50 1-4 %35 5-9 %10 10-15 %5 16 Ve Üzeri

Hemen Ara